O blogu

O mnie i o blogu

mężczyzna w białej koszuli pracuje na komputerze

Jestem Dawid. Skoro jesteś w tym miejscu to prawdopodobnie chcesz dowiedzieć się czegoś o mnie. Jestem prawnikiem oraz doktorantem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zarówno zawodowo jak i naukowo zajmuję się prawem cywilnym. Najwięcej czasu poświęcam natomiast zagadnieniom związanym z prawem spadkowym, planowaniem sukcesyjnym i sukcesją.

Dlaczego piszę ten blog? 

Być może zastanawiasz się, dlaczego piszę ten blog i poświęcam na niego swój wolny czas. Powodów jest kilka, ale główną motywacją dla mnie jest chęć przekazania Ci wiedzy, której poszukujesz i która w realny sposób może wpłynąć na życie Twoje oraz Twoich bliskich. Prawo spadkowe, planowanie sukcesyjne i dziedziczenie w ogólności są zagadnieniami w których bardzo często trudno się odnaleźć. Przeszkód w znalezieniu odpowiedzi jest tym więcej im mniejsze jest nasze obycie z językiem prawniczym, aktami prawnymi i formalizmem urzędowym. Sprawy zdecydowanie nie ułatwia także mała liczba napisanych prostym i zrozumiałym językiem publikacji. W rezultacie osoby, które postawione zostają przed koniecznością uporządkowania formalności spadkowych mają przed sobą bardzo trudne wyzwanie. Liczę na to, że mój blog będzie furtką do znalezienia poszukiwanych odpowiedzi.

Dla kogo jest ten blog?

Temat dziedziczenia można rozpatrywać z dwóch stron. W rezultacie mój blog adresuję w szczególności do dwóch grup czytelników:

Pierwsza grupa to osoby, które są świadome swojej śmiertelności, nie są „Polakami mądrymi po szkodzie” i chcą uporządkować swoje sprawy tak, by gdy ich zabraknie pozostawiony majątek został przekazany spadkobiercom zgodnie z ich życzeniem. Mowa tutaj przede wszystkim o planowaniu sukcesyjnym, na które składa się wiele zagadnień, w tym także kluczowy dokument jakim jest dobry testament. 

Druga grupa to osoby, które są spadkobiercami lub poszukują informacji o tym czy przysługuje im prawo do spadku. W odniesieniu do tej grupy staram wyjaśniać się jak uregulować wszelkie formalności po śmierci kogoś bliskiego oraz na co w szczególności należy zwrócić uwagę, by spadkobranie przebiegło bez problemów.

Blogowe zasady, którymi się kieruję

Pisząc artykuły chcę, by zagadnienie, które opisuję było przez Ciebie jak najlepiej zrozumiane i by po przeczytaniu konkretnego artykułu w Twojej głowie pojawiły się odpowiedzi, a nie kolejne pytania. Żeby ułatwić odbiór tekstu stosuję kilka zasad:

  • przede wszystkim na potrzeby bloga zwracam się do Ciebie bezpośrednio. Na pierwszy rzut oka może to sprawiać pozór zbytniego spoufalania się, ale jestem głęboko przekonany, że artykuły zredagowane w ten sposób są znacznie bardziej użyteczne niż te napisane sztywnym, formalnym tonem,
  • używam w miarę prostego języka, a przynajmniej staram się to robić. My, prawnicy, mamy we krwi używanie bardzo sformalizowanych pojęć i formułek. Często ich użycie jest jak najbardziej uzasadnione, ale w przypadku tego bloga nie widzę takiej potrzeby. Poruszane zagadnienia staram się więc opisywać tak prosto jak to możliwe, ale nie prościej,
  • piszę o tym na czym się znam i nie udaję, że znam się na wszystkim. Przykładowo w 2017 roku w życie weszło 27,1 tys. stron nowych aktów prawnych. Obliczono, że ich przeczytanie (bez analizy) zajęłoby 3 godziny i 37 minut każdego dnia roboczego. Żaden prawnik nie zna całego prawa, bo jest to zwyczajnie niemożliwe. Ja nie jestem wyjątkiem. Postanowiłem skupić się na tematach związanych z dziedziczeniem i tego staram się trzymać.

Mocno liczę na to, że mój blog okaże się dla Ciebie przydatny!

Serdecznie pozdrawiam

Dawid Jan Walczak