jak napisać wezwanie do zapłaty zachowku

Wezwanie do zapłaty zachowku – jak napisać – poradnik krok po kroku

Wezwanie do zapłaty zachowku jest perfekcyjnym krokiem w kierunku uzyskania przysługującego Ci zachowku. Stosunkowo niewielkim nakładem pracy możesz zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy związanych choćby z postępowaniem sądowym. Z tego artykułu dowiesz się jak napisać dobre i skuteczne wezwanie do zapłaty zachowku. 

Ten artykuł jest poradnikiem jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty zachowku. Jeśli chcesz dowiedzieć się po co wzywa się do zapłaty zachowku oraz jakie skutki wywiera takie pismo, przeczytaj także ten artykuł: Wezwanie do Zapłaty Zachowku – wszystko co musisz wiedzieć.

Spis treści

Wezwanie do zapłaty zachowku – jak napisać?

Jeśli jesteś na początku drogi do uzyskania zachowku, to znajdujesz się w dobrym miejscu. Ten artykuł pomoże Ci napisać wezwanie do zapłaty zachowku które jest nie tylko skuteczne, ale dopasowane do Twojej sytuacji. W Internecie znaleźć można darmowe wzory wezwań, które niestety nie uwzględniają indywidualnego położenia poszczególnych osób. Dzięki temu artykułowi sporządzisz pismo dopasowane dokładnie do Ciebie.

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić swój czas to przygotowałem wzór wezwania do zapłaty zachowku. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć klikając tutaj.

Data i miejsce 

Przygotowywanie swojego wezwania do zapłaty zachowku rozpocznij od daty. Możesz także wskazać miasto, z którego nadajesz pismo. Umieszczenie daty na wezwaniu znacznie ułatwia odwoływanie się do tego pisma, gdy dłużnik nie zareaguje. Przykładowo w ewentualnym pozwie o zachowek będziesz mógł łatwo wskazać, że pozwany został wezwany pismem z dnia 03 kwietnia 2020 roku

Z uwagi na brak jednego ustalonego sposobu zapisu daty najbezpieczniej jest określić miesiąc słownie, a rok napisać w całości. Proponuję także, by w przypadku dat jednocyfrowych umieścić zero przed cyfrą, np.: 

  • Poznań, dnia 08 lipca 2020 r.
  • Warszawa, dnia 29 listopada 2020 r. 

Oznaczenie nadawcy wezwania

Następnie wskaż kto jest nadawcą pisma. Jeśli wzywasz do zapłaty we własnym imieniu, to w tym miejscu powinno się znaleźć Twoje imię i nazwisko. Jeśli planujesz wysłać wezwanie pocztą to Twoje dane (jako nadawcy) znajdą się na kopercie. Warto jednak umieścić je także w samym piśmie. Zdarza się, że dłużnicy wyrażają wolę polubownego załatwienia sprawy. Wówczas zobowiązany do zapłaty zachowku może wysłać na Twój adres pismo, w którym np. poprosi o wydłużenie terminu zapłaty lub o rozłożenie żądanej kwoty na raty. 

Potrzebujesz pomocy prawnej z zakresu Prawa Spadkowego?

wypełnij poniższy formularz, by skontaktować się z prawnikiem

Oznaczenie adresata (dłużnika)

Kluczowe dla skuteczności wezwania jest wskazanie kto jest adresatem pisma. W tym przypadku adresatem jest Twój dłużnik (czyli osoba zobowiązana do zapłaty zachowku). Umieść więc na piśmie imię i nazwisko swojego dłużnika oraz jego adres. 

Ważne jest, aby z treści pisma jednoznacznie wynikało do kogo jest kierowane. Upewnij się więc, że znasz prawdziwe dane swojego dłużnika. Zaadresowanie wezwania do zapłaty zachowku do innej osoby nie przyniesie porządanego rezultatu.

Tytuł 

Gdy Twoje pismo ma już umieszczoną datę, nadawcę oraz adresata, dobrze byłoby je jakoś zatytułować. Proponuję umieścić na nim drukowanymi literami napis wezwanie do zapłaty zachowku. Możesz także dodać jakiś przymiotnik jak np. ostateczne czy przedsądowe wezwanie do zapłaty zachowku. Jeśli jest to Twoje kolejne wezwanie warto podkreślić, że jest to ponowne wezwanie do zapłaty zachowku.

Oznaczenie podstawy żądania

Teraz, gdy Twoje pismo przyjmuje już kształt wezwania do zapłaty zachowku, musisz wyjaśnić, dlaczego żądasz zapłaty od swojego dłużnika. Przytocz zatem podstawę, z której wynika, że dłużnik jest Ci winien pieniądze. Wskaż więc po kim żądasz zachowku oraz w jakiej wysokości. 

Oznaczenie żądanej kwoty 

Po przytoczeniu podstawy Twojego wezwania, wskaż dokładną kwotę jaką zobowiązany ma Tobie zapłacić. Zasadą jest, że zachowek należy się w wysokości 1/2 udziału spadkowego, który powinien przysługiwać osobie uprawnionej do otrzymania zachowku. Natomiast 2/3 udziału spadkowego należy się osobom małoletnim oraz osobom trwale niezdolnym do pracy.

Numer rachunku bankowego 

Najwygodniejszym sposobem spłaty zadłużenia bez wątpienia jest przelew bankowy. Zatem w wezwaniu przytocz numer konta, na który dłużnik ma wpłacić kwotę tytułem zachowku. Sprawdź dwa razy, czy wpisany na wezwaniu do zapłaty zachowku numer jest prawidłowy. Dłużnik nie ma obowiązku weryfikować, czy podany rachunek bankowy należy do Ciebie. 

Termin płatności zachowku

Dobrą praktyką jest wyznaczenie terminu, w którym dłużnik ma zapłacić żądaną kwotę. Możesz wskazać dokładną datę (np. do dnia 22 marca 2021 r.) albo uzależnić ten termin od momentu doręczenia wezwania (np. w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania). 

Informacja o kolejnych krokach w sprawie 

Koniecznie napisz o tym co zrobisz, jeśli dłużnik nie zastosuje się do wezwania. Nie ma to być groźba, ale chłodna informacja. Zaznacz, że jeśli pieniądze nie zostaną zaksięgowane w wyznaczonym terminie to sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego. Jeśli masz wątpliwości, czy taka wzmianka jest legalna, kliknij tutaj.

Podpis 

Gdy Twoje wezwanie do zapłaty zachowku jest już gotowe podpisz się pod Twoim pismem. Co prawda pismo bez podpisu będzie ważne, o ile da się jednoznacznie stwierdzić kto jest nadawcą, ale celem tego poradnika jest pomóc Ci napisać wezwanie, które będzie maksymalnie poprawne. Własnoręczny podpis niż pozostawia wątpliwości co do nadawcy pisma.

Wyślij wezwanie dłużnikowi

Jeśli dotarłeś do tego fragmentu, to prawdopodobnie wiesz już jak napisać wezwanie do zapłaty zachowku i samodzielnie je stworzyłeś. Gratulacje! Podpisane pismo włóż do koperty i wyślij listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli masz możliwość to proponuję Ci także skserować i zarchiwizować stworzone wezwanie. Zachowaj także potwierdzenie nadania (biała kartka) oraz potwierdzenie odbioru przesyłki pocztowej (żółty kartonik).

Gdy wyślesz wezwanie do zapłaty zachowku

Jeśli wysłałeś wezwanie do zapłaty to zrobiłeś już bardzo wiele w kierunku uzyskania przysługującego Ci zachowku. W żadnym razie nie odpuszczaj swojemu dłużnikowi. Jeśli pieniądze nie znajdą się na Twoim koncie w wyznaczonym terminie to postąp zgodnie z informacją zawartą na wezwaniu i skieruj sprawę do sądu. Sądy istnieją właśnie po to, by tacy ludzie jak Ty mogli wyegzekwować swoje należności. 

Trzymam za Ciebie kciuki! Jeśli ten artykuł Ci pomógł i dowiedziałeś się jak napisać wezwanie do zapłaty zachowku to koniecznie daj znać jakie były jego efekty.

Wezwanie do zapłaty zachowku – wzór przygotowany przez prawnika

Jak już wspomniałem, po przygotowaniu ponad kilkudziesięciu indywidualnych wezwań, przygotowałem wzór wezwania do zapłaty zachowku do samodzielnego wypełnienia. Zawiera on komentarze i wskazówki, dzięki którym każdy może w mniej niż 10 minut przygotować wezwanie do zapłaty zachowku, które będzie wyglądało jak przygotowane w całości przez prawnika. Jeśli jesteś zainteresowany, kliknij w przycisk poniżej.

WEZWANIE DO ZAPŁATY ZACHOWKU
gotowy wzór opatrzony komentarzami
Wezwanie do zapłaty zachowku

Cenisz swój czas?

Nie musisz sporządzać wezwania samodzielnie, możesz kupić gotowy wzór przygotowany przez prawnika.

aktualna cena to: 49 zł (99 zł)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *